O nás

Projekt 1. Záchranné služby koní, hospodářských a ZOO zvířat – koňská záchranka (Horse Emergency) je nestátní nezisková organizace provozující první mobilní ambulanci na záchranu zraněných, nemocných nebo týraných velkých zvířat na území střední a východní Evropy. Naším cílem je co možná nejvíce zlepšit pohodu (welfare) postižených zvířat během manipulace při záchranných akcích, při transportu a co nejrychleji a nejhumánněji dopravit zraněné či nemocné zvíře do bezpečí, či k odbornému ošetření.

V současné době disponujeme jednou speciálně vybavenou sanitkou, která vyjíždí z brněnské Kliniky chorob koní. Budoucnost však vidíme v rozšíření týmu do jednotlivých regionů ČR a popř. i do okolního zahraničí, kde tato služba zatím neexistuje. Jsme plnohodnotnou součástí Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje (IZS JmK).

Trocha historie

…aneb – všechno už tu bylo! Ano, myšlenka zvedání koní v konstrukci a jejich převoz ve speciálním přepravníku není vůbec nová. Na snímcích z počátku 20.století můžete vidět zařízení tehdejších hasičů, kteří pomáhali stavět na nohy tažné koně, kteří upadli na dlažbě. Pokud se koně nepodařilo postavit, byl odvezen ve speciální bedně, která měla otevírací bočnice. Kůň byl proti zvednutí se zajištěn shora nosítky.

Tísňová nonstop linka